Ročník 2009

Přijměte naše vřelé pozvání na Hory Kutné, do města stříbra, chrámových věží, půvabných uliček a malebných zákoutí. Do města dvou katedrál, města vpravdě královského, které před Vašimi zraky v letních měsících ožije nejen historickými postavami, ale nabídne vám i neobvyklé pohledy na život našich předků i současníků. Každý den v týdnu, můžete od 1. července do 30. srpna 2009 poznat Kutnou Horu v jiném prostředí, v jiné atmosféře, v jiných kulisách, ale vždy jako město pohostinné a pozorné ke svým návštěvníkům a hostům. Město, pro jehož poznání jen jeden den nestačí …

Navštívíte-li bývalou královskou pokladnici, Kutnou Horu, některé úterky nabídneme noční prohlídku chrámu sv. Barbory a kostela sv. Jakuba, kdy štíhlé věže gotických skvostů ohromí poetickým nasvětlením, umocňujícím nezapomenutelný zážitek pod letní oblohou. Druhou úterní alternací je noční prohlídka katedrály Nanebevzetí Panny Marie a Kostnice v Sedlci. Ohromí Vás nejen architektura katedrály, připomínající si v letošním roce 300 let od svého založení, ale i poněkud hororové prostředí noční Kostnice. Příjemným zážitkem bude pro Vás jistě i doprovodný hudební koncert.

Chcete-li se stát přímými účastníky středověkého života v Kutné Hoře, navštivte kteroukoliv středu stylovou restauraci U kata. Bude zde pro Vás připraveno pohoštění vpravdě středověké, ochutnat můžete též zlatý moc ze stříbrného města a to přímo s panem na horách kutných nejznámějším - buřičem, milovníkem žen a spisovatelem Mikolášem Dačickým z Heslova a jeho družinou.

Letní čtvrtky patří Magické Kutné Hoře, netradiční večerní procházce městem legend a mýtů. Prožijete ji ve společnosti Ondřeje Dačického, Johany Záleské a dalších kutnohorských historických postav, je připraveno emotivní vystoupení skupiny Lisopea, jejíž hudba Vás osloví na úchvatném místě – na terase u chrámu sv. Barbory. Závěrem na Vás v hotelu Opat čeká překvapení, které vychází z bohaté historie toho místa a jeho obyvatel.

Za zdi kutnohorského kláštera řádu sv.Voršily můžete nakouknout vždy v pátek. Nejen, že nahlédnete do života příslušnic tohoto řádu, ale nabídneme Vám také ochutnávku kutnohorských vín i pohled do historie a současnosti kutnohorského vinařství.

V sobotu ožije nádvoří Vlašského dvora prezentací „práva útrpného“, jak jej znali naši středověcí předkové, v některých sobotách můžete pokračovat i noční prohlídkou nedalekého zámku Kačina, kde Vás hrabě Chotek a členové jeho rodiny uvírají na svém letním sídle . Další soboty se můžete na prostranství před chrámem sv. Barbory potkat s ukázkami výcviku dravců, jezdeckého umění i divadelních scének.

Nedělní večery oživí kutnohorskou stylovou pivnici U Dačického populárními písničkami harmonikář Pepino. Připraveno je pro Vás nejen vynikající kutnohorské pivo, ale také pohoštění podle hesla „Všeho, kolik chceš“.

Netradičně pondělím naše pozvání končí – protože to je den odpočinkový, určený pro klidné zažití dojmů z celého týdne a snad i trochu sportu a relaxace na koupališti s tobogány, na bobové dráze, či na tenisových kurtech nebo jízdou na koni.

To vše je k mání na horách kutných !

Bohatá programová nabídka Kutnohorského léta 2009, zábavního festivalu pod patronací snad nejslavnější postavy kutnohorské historie, pana Mikoláše Dačického, potvrzuje základní motto letních večerů v Kutné Hoře: "Jeden den nestačí!" - nestačí na poznání města, prohlídku všeho zajímavého a především setkáni s hlavním protagonistou celé akce. Už proto, že pan Dačický osobně přislíbil účast produkcích a podat si s ním ruku – to je jistě pocta pro každého! Ale znáte to, u takových bohatýrů lze slib splnit jen když mu to jeho stav, kumpáni a žena dovolí – a jak to bude, nikdo předem neví.

Rozhodnete-li se tedy přijmout naše pozvání, nabízí se Vám využít nabídky hotelu Opat na zvýhodněný pobyt, kdy je pro každého hosta připravena vstupenka na jedno představení v rámci jeho pobytu zdarma. Zkuste a přesvědčíte se, že Kutná Hora je městem pohostinným, městem s pestrou nabídkou kulturního života a kulturní zábavy, městem které překročilo práh historického dědictví a zase ožilo.

(Autor: Václav Veselý)

 

Zpět do sekce O festivalu
předchozí měsíc
další měsíc