Kutnohorské léto 2021

Letos už potřinácté proběhl celoprázdninový festival s názvem Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek památek a dalších zajímavostí v Kutné Hoře a okolí.

Pondělní a úterní večery byly tradičně věnovány večerním prohlídkám sedleckých pamětihodností. V pondělí kostýmovaný průvodce provedl návštěvníky všemi unikátními místy sedlecké katedrály a ukázal jim za svitu svíček, zpěvu gregoriánského chorálu, zvuku varhan a trubky všechny její taje a zákoutí. Při úterní prohlídce kostnice zažili příchozí unikátní prolnutí dvou světů, kdy jeden symbolizuje „memento mori“ a druhý naopak naději na vzkříšení. Na středeční a čtvrteční večery připravilo arciděkanství Kutná Hora noční prohlídky setmělého chrámu svaté Barbory, kde panovala jedinečná atmosféra večera provoněného kadidlem a osvětleného svíčkami při prohlídce přízemí i vyšších pater katedrály. Ve středu se v rámci noční prohlídky středověkého dolu návštěvníci vypravili po stopách kutnohorských havířů a oblečeni v perkytle a havířské helmy se svítilnami se ponořili do kutnohorského podzemí. Čtvrteční pozdní večer nabízel noční putování romantickými i mystickými uličkami a zákoutími historické Kutné Hory při návštěvě produkce s názvem „Tajemné kutnohorské pověsti ožívají“. Podobný program jako v minulých letech přinesl také pátek – ti, kteří mají rádi víno nebo třeba chtěli ochutnat to místní, kutnohorské, navštívili podvečerní netradiční prohlídku kláštera sv. Voršily. Naprostou novinkou – a unikátní příležitostí letošního ročníku – byla nezapomenutelná noční Sedlec, kdy jeden večer otevíral sedleckou kostnici i katedrálu, obě osvětlené stovkami svíček. Další novinkou pak byly večerní prohlídky nově zpřístupněného sklepení pod Vlašským dvorem.

Kutnohorské léto nabídlo i několik víkendových představení, která se ale neopakovala každý prázdninový týden. V jeden červencový a jeden srpnový pátek bylo možné putovat dějinami jednoho z nejstarších míst na Kutnohorsku při noční prohlídce románské perly – kostela sv. Jakuba v Jakubu. Celkem pětkrát během prázdnin se rozezněla Hudba na královském dvoře, tedy příjemné zážitky v historickém prostředí nádvoří Vlašského dvora, navíc s prohlídkou Muzea nejkrásnějších kutnohorských pověstí. Na přelomu července a srpna se návštěvníci bavili při představení „Sůl nad zlato aneb rozmary mocných“. Ochotnický spolek Tyl se inspiroval aktuální situací a vtipně reagoval příběhem rozmařilého panovníka jménem Já I., který svou zemi žene nejen do gastronomického pekla.

A kdo nechtěl trávit celý den v Kutné Hoře, mohl se vydat za její hranice – na zámku Kačina to letos totiž opět žilo! Na každé prázdninové úterý přichystalo Divadélko Kůzle pohádku „Roztomilá chyba pana nadlesního“, každý prázdninový čtvrtek lákal Pohádkový zámek Kačina – a to buď „O statečném Jankovi“ v podání Divadýlka Mrak nebo „O Smolíčkovi“ Divadýlka KK. Celkem pět pátečních večerů od konce června do začátku září ožil zámek Kačina Nočními prohlídkami s podtitulem Mnoho povyku pro divadlo v podání Malé Divadelní Kumpanie z Kraje Kouřimského, na pět večerů stejného období pak připravily Soubory historických tanců Salome a TempusFugit novou hru s názvem Přítelkyně.

Za celou dobu konání festivalu se jen pravidelně opakujících produkcí zúčastnilo přes 52 000 návštěvníků. Během měsíců červenec až září 2021 navštívilo Kutnohorské léto celkem 6 518 platících návštěvníků – což je nejvyšší návštěvnost za všech třináct ročníků! Zásluhu na tom mají nejen ti pořadatelé, kteří značce Kutnohorské léto věří už několik let a pomáhají tím budovat její kvalitu a tradici, ale i ti, kteří se do festivalu zapojují novými nápady. Všem z nich patří velké poděkování - za spolupráci a přípravu produkcí děkujeme Římskokatolické farnosti Kutná Hora – Sedlec, Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora, Českému muzeu stříbra, Národnímu zemědělskému muzeu – zámku Kačina, Václavu Veselému – Divadlu za oponou Kutná Hora, Muzeu B, Vinným sklepům Kutná Hora s.r.o., Průvodcovské službě Kutná Hora, Ochotnickému spolku Tyl Kutná Hora, a všem dalším, kteří se na zdárném průběhu festivalu podílí. Festival Kutnohorské léto 2021 se konal za podpory Středočeského kraje a Města Kutná Hora.

Zpět do sekce O festivalu
předchozí měsíc
další měsíc