Kutnohorské léto 2015


Již sedmým rokem proběhl festival s názvem Kutnohorské léto, festival s podtitulem Jeden den nestačí, festival netradičních prohlídek i jiných zábavných vystoupení probíhajících v Kutné Hoře a okolí od června do září. Kutnohorsko o.p.s. připravilo program pro obyvatele a návštěvníky města ve spolupráci s několika provozovateli památek i jiných zajímavých objektů. Kutnohorské léto 2015 nabídlo obyvatelům i návštěvníkům Kutné Hory 12 pravidelných produkcí.

Pondělní a úterní večery byly věnovány večerním prohlídkám sedleckých pamětihodností, konkrétně prohlídce tajemné Kostnice za svitu svíček či katedrály Nanebevzetí Panny Marie, která je výslovně zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Návštěvníci měli možnost se na pár chvil zastavit a užít si světlo, tmu, hudbu i ticho sedleckých skvostů. Úterní odpoledne pak mohli strávit v Lapidáriu Kamenného domu prohlídkou umění kameníků středověké Kutné Hory, podvečer pak návštěvou produkce s názvem Klášterní a kolejní život v Kutné Hoře  - dozvědět se tak o historii Jezuitské koleje a vychutnat si jedinečnou atmosféru ztichlé galerie. Na středeční večery pro návštěvníky připravilo arciděkanství Kutná Hora noční prohlídky setmělé katedrály sv. Barbory, kdy průvodce, římskokatolický kněz, vyložil nejen historii chrámu, ale také hlubokou symboliku a duchovní obsah této nádherné stavby. Každý letní čtvrteční podvečer otevřel své brány arciděkanský chrám sv. Jakuba, dominanta historického jádra a nejstarší kamenný chrám Kutné Hory. Večer se pak nabízelo noční putování romantickými i mystickými uličkami a zákoutími historické Kutné Hory při návštěvě produkce s názvem Tajuplné kutnohorské pověsti ožívají. Podobný program jako v minulých letech nabídl i pátek – ti, kteří mají rádi víno nebo třeba chtěli ochutnat to místní, kutnohorské, měli možnost navštívit netradiční prohlídku kláštera sv. Voršily. Sobotní večery byly věnovány divadlu a neřestem středověkého stříbrného města. Ve Vlašském dvoře začínala další z tajemných prohlídek města s názvem Kutná Hora nestoudná. Cestou se návštěvníci dozvídali, jak se žilo na Horách Kutných v nočních hodinách, ale i jak se nezřízený život trestal. Dva víkendy na přelomu července a srpna tuto procházku vystřídalo divadelní představení na nádvoří Vlašského dvora – hru s názvem Poslední číše pana Mikuláše na motivy hry Ladislava Stroupežnického představil Ochotnický spolek Tyl. Nabídka Kutnohorského léta ale překročila i hranice města. Sobotní a nedělní odpoledne byla mimo jiné věnována představením v rámci Ringellandu v Habrkovicích. Jedná se o jediný park v Česku, kde se mohou návštěvníci přiblížit na pár kroků k největší rodině sibiřských tygrů v Evropě, donesenými dobrotami nakrmit třítunového hrocha Davídka a prohlédnout si stovky cirkusových plakátů z celého světa. Sobotní večery mohli návštěvníci strávit na nedalekém zámku Kačina, který i v roce 2015 ožíval dobovými historickými postavami, a návštěvníci se mohli stát součástí příběhu, odhalujícího tajemství jiné doby!

Poděkování za spolupráci, přípravu produkcí a propagaci festivalu náleží Římskokatolické farnosti Kutná Hora – Sedlec, Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora, Muzeu B, Galerii Středočeského kraje, Českému muzeu stříbra, cestovní agentuře KH Travel s.r.o, Vinným sklepům Kutná Hora s.r.o., Ochotnickému spolku Tyl a všem dalším, kteří se na přípravě a zdárném průběhu festivalu podílí.

Zpět do sekce O festivalu
předchozí měsíc
další měsíc