Festival Kutnohorské léto je tu už od roku 2009

Léto budiž pochváleno. A Kutnohorské léto budiž využito do poslední možnosti, kterou nabízí. Každý má svou představu o dovolené a odpočinku. Zastánci pasivního povalování na chalupě, nebo na pláži to mají jasné. Pro ty aktivnější, kteří přece jen chtějí odpočinek využít k poznávání a zábavě, máme docela snadný recept. Produkce Kutnohorského léta opět nabízí na každý den v týdnu nové pořady, které lze vhodně doplnit dalšími volnočasovými aktivitami. Pro ty, jež si neumí představit, že by místo na dovolenou k moři jeli třeba do Kutné Hory, zkusíme nastínit možnosti, které se jim o dnech volna nabízejí...

Do Kutné Hory, města dvou katedrál zapsaných na seznam UNESCO, gotického klenotu na mapě České republiky, se dá přicestovat snad vším, krom letadla, lodě a metra. Volba je na každém jednoltivci, stejně tak při výběru, kde složit hlavu. Kdo fandí více romantice, může přijet vlakem a rozbít svůj stan v některém z kempů přímo na území Kutné Hory, nebo najít levnější ubytování v penzionu. Kdo si chce naopak dopřát komfort, může zvolit některý z kutnohorských hotelů a využít jejich parkoviště i stravovacích a dalších služeb. Hospůdek, kde se dá dobře najíst i posedět pod širým nebem, je v Kutné Hoře také dost.

Jenže nejen jídlem živ je člověk. Pro osvěžení těla i ducha je tu nepřeberné množství možností na každý den. Dovolená a prázdniny jsou pro většinu ve znamení radovánek u vody. Hned v pondělí si na plovárně při slunečném počasí můžete užít krásný den a načerpat síly na další zážitky. Zrovna ten večerní vás vtáhne do historie a mystična v unikátní sedlecké Kostnici.

Abyste se po něm uvolnili, stačí si v úterý po snídani vypůjčit kolo a vyrazit po cyklostezkách okolím Kutné Hory. Dominanta města a věže památek vás budou "sledovat" a vy jejich krásu uvidíte z míst, na nichž nejsou tak notoricky známé. Světlo, tmu, hudbu a ticho jedné z nich - sedlecké katedrály Nanebevzetí panny Marie, můžete vnímat při večerní produkci. A před spaním si popřát dobou noc vyhlídkou na noční Kutnou Horu z věže Jezuitské koleje.

Tam se ve středu klidně vrátťe. V Jezuitské koleji, která sousedí s chrámem svaté Barbory, totiž najdete GASK - galerii s výstavami umění, a také tvůrčí dílny pro vaše děti. Do Barbory se můžete zatoulat hned se setměním, vychutnat si zvláštní atmosféru a podívat se do míst, kam běžný smrtelník nenahlédne. Pak projdete po sochami ozdobené galerii podél Jezuitské koleje do kostela svatého Jakuba na varhanní koncert.

Kutnou Horu už trochu znáte. Co si ve čtvrtek vyjet za hranice města? Třeba na Zámek Žleby s oborou a bílými jeleny? Nebo na romantický výlet vlakem na zámek do Zruče nad Sázavou? Když vystoupíte v Černínách, můžete se zvlažit v rybníku Vidlák a v lesích kolem nasbírat něco hub. Pokud se vám zasteskne po nějaké zábavě, vraťte se do zelené oázy přímo v srdci Kutné Hory - do parku U Tří pávů. Děti se vydovádějí na houpačkách a skluzavkách, k dobré kávě či zmrzlině vám naservírují i hudební, divadelní či šermířský pogram. A po setmění se klidně vydejte s ponocným bát se při nočních toulkách městem, kde se vám zjeví tajemné postavy z kutnohorských pověstí.

Kutná Hora je známá svou stříbrnou slávou. Jak se dříve těžilo vám v pátek dopoledne ukážou v muzeu na Hrádku. Zahrajte si na havíře! Oblékněte se do perkytle a sestupte do podzemních štol. Uvidíte prapočátek výroby stříbrných grošů, o nichž vám více povědí večer v královské mincovně ve Vlašském dvoře. Putování za stříbrným grošem vám zpříjemní herci a když budete mít štěstí ve hře, odnesete si zcela unikátní kutnohorský groš. Mezi tím stihnete ochutnávku vín z kutnohorských vinic v klášteře svaté Voršily.

Od dávné historie středověku se můžete odpoutat při návštěvě nedaleké ZOO drezérské rodiny Ringelových, se sibiřskými tygry nebo dvoutunovým hrochem Davídkem. Cestou zpět se večer stanete hosty v empírovém zámku Kačina, potkáte se v komnatách s hrabětem Chotkem a jeho služebnictvem a zažijete taškařici při přípravě divadelního představení. Sám hrabě Rudolf Chotek se vám bude věnovat...

Ten týden dovolené ale utekl! Avšak zažili jsme při něm společně spoustu krásných zážitků. Na návštěvu Kutné Hory totiž jeden den nestačí!       

                                (Tisková zpráva ke Kutnohorskému létu 2012 - červen 2012)

Zpět do sekce O festivalu
předchozí měsíc
další měsíc